Siirry sisältöön

Alue­neu­vot­te­lu­kun­nat

Alueneuvottelukuntien tehtävänä on Laurean kilpailukyvyn parantaminen tiivistämällä Laurean yhteyttä innovaatiojärjestelmään ja yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.

Laurean alueneuvottelukunta on asiantuntijafoorumi, joka tekee aloitteita alueellisten strategioiden ja ohjelmien kehittämiseksi ja toimeenpanemiseksi sekä antaa pyydettäessä lausuntoja alueen tai sen työelämän kehittämiseksi.

Laureassa on kolme alueneuvottelukuntaa: Espoo ja Lohja, Keski- ja Pohjois-Uusimaa, sekä Porvoo ja Vantaa. Neuvottelukuntien nykyinen toimikausi on 2021 - 2025. Jäsenet edustavat Laurea-ammattikorkeakoulu Oy:n osakkaiden virkamiesjohtoa, elinkeinoelämää sekä aluekehitys- ja innovaatiotoiminnan viranomaisia ja organisaatioita, muuta koulutusta sekä muuta kulloinkin tarpeelliseksi katsottavaa asiantuntemusta. 

Alueneuvottelukuntien tehtävänä on Laurean kilpailukyvyn parantaminen tiivistämällä Laurean yhteyttä innovaatiojärjestelmään ja yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.

Alueneuvottelukunnan tehtäviä:

  • osallistuu Laurean laadunvarmistukseen aluekehitystehtävän osalta
  • tekee esityksiä tutkimus-, kehittämis- ja palvelutoiminnasta
  • tekee esityksiä Laurean koulutustuotteiksi ja niiden kehittämiseksi
  • seuraa ja arvioi näiden toimeenpanoa

Espoo - Lohjan alueneuvottelukunnan jäsenet

Antola Tuula, Omnia, kuntayhtymän johtaja
Bärlund Aija, luottamushenkilö, Espoon kaupunki (puheenjohtaja)
Erma Tapio, toisen asteen ja aikuiskoulutuksen päällikkö, Espoon kaupunki
Gammals Tom, toimitusjohtaja, Novago yrityskehitys
Haapaniemi Timo, luottamushenkilö, Kirkkonummen kunta
Hahtela Nina, puheenjohtaja, Sairaanhoitajaliitto
Helin Pekka, Vice President, YIT
Hettula Eero, toimitusjohtaja, Länsi-Uudenmaan Kauppakamari
Kalliomaa Mika, rehtori, MPKK
Karvonen Matti, tj, Ravintola Factory, Ravintolatalot Oy
Kettula Joel, toiminnanjohtaja, Sure suomen restonomiliitto
Käri-Zein Päivi, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Lagerström Ari, toimitusjohtaja, LähiTapiola Etelä Keskinäinen Vakuutusyhtiö
Laine Sami, Head of HR, Finland, Lindström Group
Laurikainen Lasse, luottamushenkilö, Kauniaisten kaupunki
Liljavirta Riitta, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Lindholm Jouko, Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia, kuntayhtymän johtaja ja johtava rehtori
Luoma Pekka, luottamushenkilö, Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia 
Manninen Marja, toiminnanjohtaja, HyTe ry
Matikka Marjo, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Nenonen Sami, maajohtaja, Leipurin Oy
Pahikainen,Tiina, Espoon sairaalan osastotoimintojen päällikkö, Espoon kaupunki, vanhuspalvelut 
Pärssinen Erkki, toimitusjohtaja, Espoon Yrittäjät 
Patjas Hannele, ylihoitaja, Lohjan kaupunki
Pekki Jaakko, johtaja, Huoltovarmuuskeskus
Räsänen Pekka, luottamushenkilö, Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia
Salovaara Taru, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Somersalo Hanna, henkilöstöjohtaja SSO, Suur-Seudun Osuuskauppa
Usvalampi Paul, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Virtanen Tommi, luottamushenkilö, Espoon kaupunki
Äikäs Saija, johtaja, Helsingin seudun kauppakamari

Vantaan – Porvoon alueneuvottelukunnan jäsenet

Forsbom Tiina, Hr-johtaja, StaffPoint Oy
Gustafsson Sari, sivistysjohtaja, Porvoon kaupunki 
Happonen Aapo, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Havia Maria, kumppanuuspäällikkö, Fennia 
Heinonen Santeri, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Idström Jonas, toimitusjohtaja, Unilever Finland Oy
Immonen Leo, ylitarkastaja, Rikosseuraamuslaitos
Kaiju Susanna, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Knaapinen Petri, ylijohtaja, Uudenmaan ELY-keskus
Koponen Tuulia, johtava ylihoitaja, HUS, Porvoon sairaala
Korhonen Marketta, toimitusjohtaja, Vantaan Uusyrityskeskus ry
Kupiainen Sanni, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Laakso Lea, hallintoylihoitaja, Vantaan kaupunki, vanhus- ja vammaispalvelut
Louhelainen Hannele, erityisasiantuntija, OAJ
Mänttäri Esa, toimitusjohtaja, Vantaan Yrittäjät
Martola Mika, Kaupallinen johtaja, SOL konserni
Mattson Hilding, luottamushenkilö Porvoon kaupunki

Mattila Janne, Lead service designer, Kela
Pääsukene Suve, toiminnanjohtaja, Vantaan Järjestörinki ry
Paavilainen Jyri, operatiivinen markkinointijohtaja, Trainers' House Oyj
Parri Igor, markkinointipäällikkö, MMA Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset
Peiju Aki, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Ranki Ari, toisen asteen koulutuksen johtaja, Vantaan kaupunki
Rantamaula Ville-Veikko, Yksikönjohtaja, Tradenomiliitto
Sillanpää Kirsi, yhteiskuntasuhde- ja kehittämisjohtaja, Tehy
Tarkiainen Riikka, henkilöstöjohtaja, STARK / DT Finland Oy
Tervala Miisa, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki (puheenjohtaja)
Toivanen Eero, luottamushenkilö, Vantaan kaupunki
Väkeväinen Kyösti, toimitusjohtaja, HAUS kehittämiskeskus Oy

Keski- ja Pohjois-Uusimaan alueneuvottelukunnan jäsenet

Arminen-Piippo Tarja, luottamushenkilö, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
Bruun Janne
, luottamushenkilö, Hyvinkään kaupunki
Graeffe Petri, luottamushenkilö, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä (puheenjohtaja)
Heinimäki Marja, toimitusjohtaja, Riihimäen-Hyvinkään kauppakamari
Juonela Heidi, henkilöstöpäällikkö, RTV-yhtymä
Kortelainen Tuula, rehtori, Hyria koulutus Oy
Laalo-Hokkanen Päivi, luottamushenkilö, Invalidisäätiö
Laitinen-Parkkonen Pirjo, Kuntayhtymän johtaja, Keusote
Lamppu Veli-Matti, toimitusjohtaja, AMKE ry
Laurila Hannu, kunnanjohtaja, Mäntsälän kunta
Leinonen Anna Mari, rehtori, Keuda / Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
Leinonen Juha, toimitusjohtaja, Mäntsälän Yrityskehitys Oy
Lundberg Vesa, luottamushenkilö, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
Mamia-Walther Hanna, luottamushenkilö, Hyvinkään kaupunki

Manssila Jaana, erityisasiantuntija, Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia ry 
Martikainen Kimmo, johtaja, Rantalainen Oy
Niskanen Kaisa, luottamushenkilö, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
Ovaska Petri, aluejohtaja, Uudenmaan Yrittäjät
Pekkarinen Elina, toimitusjohtaja, Keski-Uudenmaan kehittämiskeskus Oy Keuke
Savolainen Ossi, maakuntajohtaja, Uudenmaan liitto
Silvennoinen Kirsi, Lukion rehtori, Hyvinkään kaupunki 
Sipiläinen Toni, avopalvelujohtaja, Neljä Astetta Oy
Toija Anu, järjestöasiantuntija, Järjestöjen sote-muutostuki Uusimaa, HyTe ry
Vanhatalo Heidi, Hallituksen yrittäjyyskasvatusvastaava, Hyvinkään yrittäjät ry.
Värri Kyösti, erityisasiantuntija, Suomen Kuntaliitto
Vastamäki Katja, aluejohtaja, Humana avopalvelut Oy
Virtanen Satu, Talent Acquisition Specialist, Konecranes Finland