Siirry sisältöön

Yhteystiedot

Yleiset yhteystiedot

Laurea-ammattikorkeakoulu

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7150

Yleinen viranomaisviestintä: rehtorintoimisto@laurea.fi

Huom! Opintoihin liittyvissä asioissa olethan yhteydessä kampusten opintotoimistoihin. Hakemiseen liittyvät tiedustelut osoitetaan hakijapalvelut@laurea.fi

Voit ilmoittaa avoimesta työharjoittelupaikasta tai opinnäytetyöaiheesta tästä.

Laurea Hakijapalvelut

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7293
fax (09) 8868 7298
Hakemiseen liittyvät yhteydenotot: hakijapalvelut@laurea.fi

Asiakaspalvelu

Puhelinpalvelu ma-to klo 10 - 12.
Puhelinpalvelu on auki 9.4. klo 11-12.
Puhelinpalvelu on auki 10.4. klo 10-11.

Puhelinpalvelu suljettu;
Ti 9.4. klo 10-11. Puhelinpalvelu on auki 9.4. klo 11-12.
Ke 1.5.2024 (Vapun päivä)
To 9.5.2024 (helatorstai)

Palvelemme opiskelijahakuun liittyvissä asioissa puhelimitse, sähköpostitse ja voit myös varata etäohjausajan Teams tapaamiseen. Teams ajanvarauksia voi tehdä ma -to klo 12:45 - 15:00 väliselle ajalle -> linkki ajanvaraukseen. Vahvistamme varatun ajan erikseen sähköpostilla. Toimistomme sijaitsee Tikkurilan kampuksella opintotoimiston yhteydessä. 

Mikäli asiasi koskee Avoimen AMK opintoja tai polkuopintoja, olethan yhteydessä Avoimen AMK:n toimijoihin. 

Toimintojen yhteyshenkilöt

  • Aulapalvelut kampuksilla 

    Hyvinkään kampus
    Koordinaattorit Mika Heslin ja Leena Nokkala
    isannat.hyvinkaa@laurea.fi
    Puh. +358 (0)9 8868 7702

    Leppävaaran kampus
    Koordinaattorit Kenneth Ehrstedt, Kia Kyyrö ja Eerik Tanskanen
    isannat.leppavaara@laurea.fi
    Puh. +358 (0)9 8868 7402

    Lohjan kampus
    Koordinaattorit Rafael Laakso ja Toni Taiveaho                           
    isannat.lohja@laurea.fi
    Puh. +358 (0)9 8868 7888

    Otaniemen kampus
    Koordinaattorit Vesa Ijäs, Henry Rainsola ja Luciana Correia da Silva
    isannat.otaniemi@laurea.fi
    Puh. +358 (0)9 8868 7502

    Porvoon campus
    porvooinfo@haaga-helia.fi
    Puh. +358(0)40 488 7444 tai opintotoimisto +358 (0)9 8868 7600
     
    Tikkurila​n kampus
    Koordinaattorit Tommi Alihaanperä, Katri Saari ja Jukka Ylönen 
    isannat.tikkurila@laurea.fi
    Puh. +358 (0)9 8868 7304

  • Avoin ammattikorkeakoulu 

    Sähköposti: avoinamk@laurea.fi
    Pyrimme vastaamaan viesteihin kolmen arkipäivän sisällä

    Ylemmän AMK:n polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Eeva Lassila (eeva.lassila@laurea.fi)

    Ylemmän AMK:n TKI-polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Taina Vuorela (taina.vuorela@laurea.fi)

     

  • Hankinnat  

    Irma Kiiskinen, palvelusuunnittelija
    puh. +358 (0)9 8868 7211
    irma.kiiskinen@laurea.fi

     

    Lisätietoja hankinnoista ja tarjouskilpailuista

  • HR-palvelut 

    Yleiset yhteydenotot sähköpostitse osoitteeseen hr@laurea.fi

    Tiina Päivärinne, henkilöstö- ja kansainvälisten asioiden johtaja
    puh. 040 725 9588
    tiina.paivarinne@laurea.fi

  • Koulutusten vastuuhenkilöt 

    Fysioterapiakoulutus
    Kehittämispäällikkö Helena Launiainen
    puh. +358 (0)50 473 1637 
    helena.launiainen@laurea.fi

    Kauneudenhoitoala, estenomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Johanna Lahti
    puh. +358 (0)9 8868 7911
    johanna.lahti@laurea.fi

    Liiketalouden koulutus
    Johtaja Tanja Johansson
    puh. +358 (0)40 7104 392
    tanja.johansson@laurea.fi


    Restonomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Teemu Sirainen
    puh. +358 (0)40 739 5771
    teemu.sirainen@laurea.fi

    Rikosseuraamusala ja sosionomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Anu Lindström
    puh. +358 (0)9 8868 7771
    anu.lindstrom@laurea.fi

    Sairaanhoitaja- ja terveydenhoitajakoulutus
    Johtaja Salla Seppänen
    puh.  +358 (0)50 463 0924
    salla.seppanen@laurea.fi

    Tietojenkäsittelyn koulutus
    Kehittämispäällikkö Markku Brummer
    puh. +358 (0)40 710 4392
    markku.brummer@laurea.fi

    Turvallisuus ja riskienhallinta
    Kehittämispäällikkö Juha Kurenmaa
    puh. +358 (0)40 826 9881
    juha.kurenmaa@laurea.fi

    YAMK-koulutukset
    Kehittämispäällikkö Jani Merikivi
    puh. +358 (0)50 462 9759
    jani.merikivi@laurea.fi

  • Koulutuksen ohjaus ja kehittäminen 

    Jaana Ignatius
    Johtaja, koulutusprosessi ja laadunhallinta
    +358 (0)9 8868 7468
    Jaana.Ignatius@laurea.fi

    Pauliina Nurkka
    Johtaja, ohjaus ja opiskeluhyvinvointi
    +358 (0)9 8868 7885
    Pauliina.Nurkka@laurea.fi

    Outi Perhiö
    Johtaja, jatkuva oppiminen
    +358 (0)9 8868 7041 
    outi.perhio@laurea.fi

    Antti Sekki
    Opiskelijayrittäjyys
    +358 (0)9 8868 7831
    antti.sekki@laurea.fi

     

  • Markkinointi, viestintä, yhteiskuntasuhteet ja turvallisuus 

    Johtaja
    Teemu Ylikoski
    puh. +358 (0)40 555 3564
    teemu.ylikoski@laurea.fi

    Markkinointipäällikkö
    Sanni Tanskanen 
    puh. +358 (0)46 856 7272
    sanni.tanskanen@laurea.fi

    Verkkoviestintäpäällikkö, verkkopalvelut
    Mervi Burton
    puh. +358 (0)40 095 1176
    mervi.burton@laurea.fi

    Viestintäpäällikkö
    Mila Kajas-Virtanen
    puh. +358 (0)40 530 5400
    mila.kajas-virtanen@laurea.fi


    Turvallisuuspäällikkö
    Toni Järvenpää
    puh. +358 (0)50 309 4587
    toni.jarvenpaa@laurea.fi

     



     

  • Opintopäälliköt 

    Ota yhteyttä opintopäällikköön seuraavissa asioissa:

    - Opinto-oikeuteen liittyvät erityiskysymykset ja päätökset
    - hyväksilukuun liittyvä ohjeistus ja päätökset
    - opintojen ohjauksen erityiskysymykset

     
    Satu Kaunio, Hyvinkää, Lohja, Porvoo
    satu.kaunio@laurea.fi
    046 8567928
     
    Mari Koski, Leppävaara
    mari.koski@laurea.fi
    040 1620189
     
    Marjo Pääskyvuori, Leppävaara
    marjo.paaskyvuori@laurea.fi
    046 856 7884
     
    Tanja Merentaivo, Tikkurila
    tanja.merentaivo@laurea.fi
    0400 114476

    Eija Mäkelä, Tikkurila ja Porvoo
    eija.makela@laurea.fi
    040 5279862

    Riikka Mulder, englanninkieliset koulutukset Tikkurilassa
    riikka.mulder@laurea.fi

    Hanna Naarmala, Otaniemi ja verkkokampus
    hanna.naarmala@laurea.fi
    050 4628997

    Eeva Lassila, YAMK-koulutukset
    eeva.lassila@laurea.fi
    040 1646095

  • Opintotoimistot 

    Opintopalveluiden päällikkö

    Kaisa Huhti

    Sähköposti: kaisa.huhti@laurea.fi

     

    Tarkemmat yhteystiedot ja aukioloajat

    Otaniemi
    Puh. 09 8868 7500
    Sähköposti: otaniemi.info@laurea.fi

    Tikkurila
    Puh. 09 8868 7300
    sähköposti: tikkurila.info@laurea.fi

    Porvoo
    Puh. 09 8868 7600 
    Sähköposti: porvoo.info@laurea.fi

    Lohja
    Puh. 09 8868 7800
    Sähköposti: lohja.info@laurea.fi

    Leppävaara
    Puh. 09 8868 7400
    Sähköposti:  leppavaara.info@laurea.fi

    Hyvinkää
    Puh. 09 8868 7700
    Sähköposti: hyvinkaa.info@laurea.fi

  • Rehtorit 

    Jouni Koski, rehtori ja toimitusjohtaja
    puh. +358 (0)9 8868 7660
    jouni.koski@laurea.fi

    Kimmo Hannonen, vararehtori
    Tukipalvelut
    puh. +358 (0)9 8868 7219
    kimmo.hannonen@laurea.fi

    Katri Ojasalo, vararehtori
    Opetus
    puh. +358 (0)9 8868 7456
    katri.ojasalo@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, vararehtori
    TKI
    puh. +358 (0)50 408 5951 
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

    Sonja Ojanen, johdon assistentti
    puh. +358 (0)40 672 7790
    sonja.ojanen@laurea.fi

  • ServiceDesk - IT-tuki 

    ServiceDesk auttaa kaikissa tietoteknisissä ongelmissa

     

    Puhelinnumero: 09 8868 7112

    Sähköposti: servicedesk@laurea.fi

    Portaali: https://servicedesk.laurea.fi (vaatii kirjautumisen Laurean tunnuksilla)

  • Tieto- ja julkaisupalvelut 

    Hanna Lahtinen
    Johtaja, Korkeakoulun tieto- ja julkaisupalvelut
    puh. 09 8868 7406
    hanna.lahtinen@laurea.fi

    Henkilöstön sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@laurea.fi

    Johtajan varahenkilö
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Julkaisutoiminta
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Anna Laakkonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Tiedonhakupalvelu Finna, kirjastojärjestelmä KOHA
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija

    Opinnäytetyöt verkossa Theseus-julkaisuarkisto
    Minna Marjamaa, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Tiedonhallinnan lehtori
    Monika Cseh, lehtori

    Kirjaston www-sivut ja intrat
    Minna Marjamaa, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Kirjaston Facebook-sivut
    Anna Laakkonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Minna Marjamaa, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Laurea-kirjaston henkilöstö
    Iiro Ala-Poikela, harjoittelija
    Kirsi Haanila, tietoasiantuntija
    Minna Heikkilä, tietopalveluneuvoja
    Aino Helariutta, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Riitta Ikonen, tietoasiantuntija
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija
    Anna Laakkonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Hanna Lahtinen, johtaja
    Minna Marjamaa, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Mirva Moilanen, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Päivi Mäkisalo, tietoasiantuntija
    Asta Ojala, tietopalveluneuvoja
    Marjo Peltoniemi, tietopalveluneuvoja
    Kaisa Puttonen, tietoasiantuntija
    Merja Rikala, tietopalveluneuvoja
    Saija Rudvin, tietopalveluneuvoja
    Marianne Rönnholm, harjoittelija
    Sinikka Virtanen, tietoasiantuntija

     

  • Tietohallinto 

    Tietohallintojohtaja
    Kimmo Pettinen
    kimmo.pettinen@laurea.fi
    0400767574

  • Tutkimus- ja kehitystoiminta 

    Sanna Juvonen, Kehittämispäällikkö, TKI-tiimi
    Puh.+358 (0)40 541 3312
    sanna.juvonen@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, TKI-vararehtori, liiketoiminta
    Puh. +358 (0)50 408 5951
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

Laurean kampukset

Otaniemi;

Metsänpojankuja 3, 02130 Espoo 

Aukioloajat:

Pääovet avoinna ma-to klo 7.30-18.45 ja pe 7.30-15.45

INFO / Tila-ja aulapalvelujen koordinaattorit

ma-to klo 7.30-19.00 ja pe 7.30-16.00
(09) 8868 7502 ja 040-752 6484
isannat.otaniemi@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7500
otaniemi.info@laurea.fi

 

;

Lisää Otaniemen kampuksesta

Tikkurila;

Ratatie 22, 01300 Vantaa

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma - to 7.30 - 18.45 ja pe 7.30 - 16.00

INFO / Tila- ja aulapalvelujen koordinaattorit

ma-to 7.30 - 19.00 ja pe 7.30 - 16.00
Puh  (09) 8868 7304 ja 0400 142 657
isannat.tikkurila@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7300
tikkurila.info@laurea.fi

;

Lisää Tikkurilan kampuksesta

Leppävaara;

Vanha Maantie 9, 02650 Espoo

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma-to 7.30 -19.00 ja pe 7.30-18.00

INFO / Tila-ja aulapalvelujen koordinaattorit

ma-to 7.30-19.00 ja pe 7.30-18.00
(09) 8868 7402
isannat.leppavaara@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7400
leppavaara.info@laurea.fi

;

Lisää Leppävaaran kampuksesta

Hyvinkää;

Uudenmaankatu 22, 05800 Hyvinkää

Aukiolo

Pääovi avoinna ma - pe 7.45 - 17.45
Helenenkadun ovi ma - pe: 7.45 - 16.00

INFO / Tila-ja aulapalvelujen koordinaattorit

ma-pe 8.00 - 18.00 
Puh. (09) 8868 7702
isannat.hyvinkaa@laurea.fi

Opintotoimisto
Puh. (09) 8868 7700
hyvinkaa.info@laurea.fi

;

Lisää Hyvinkään kampuksesta

Lohja;

Vihdinkatu 1, 08100 Lohja

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma - pe 7.45 - 17.45

INFO / Tila- ja aulapalvelujen koordinaattorit

ma-pe 7.30 - 18.00
(09) 8868 7888
isannat.lohja@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7800
lohja.info@laurea.fi

;

Lisää Lohjan kampuksesta

Porvoo;

Taidetehtaankatu 1, 06100 Porvoo

Aukioloajat
ma-ti klo 07.30 - 20.00
ke-pe klo 07.30 - 18.00

Kampuksen INFO
040 4887444
porvooinfo@haaga-helia.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7600
porvoo.info@laurea.fi


;

Lisää Porvoon kampuksesta

Laskutustiedot

Verkkolaskuosoite:

OVT-tunnus 003710462161
Operaattori Basware Oyj
Välittäjän tunnus BAWCFI22

Yritystunnukset:

Y-tunnus 1046216-1
VAT FI10462161

Laurea-ammattikorkeakoulu Oy
Talouspalvelut
Ratatie 22
01300 Vantaa
Sähköposti: talouspalvelut(at)laurea.fi