Siirry sisältöön

Yhteystiedot

Yleiset yhteystiedot

Laurea-ammattikorkeakoulu

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7150

Yleinen viranomaisviestintä: rehtorintoimisto@laurea.fi

Huom! Opintoihin liittyvissä asioissa olethan yhteydessä kampusten opintotoimistoihin. Hakemiseen liittyvät tiedustelut osoitetaan hakijapalvelut@laurea.fi

Voit ilmoittaa avoimesta työharjoittelupaikasta tai opinnäytetyöaiheesta tästä.

Laurea Hakijapalvelut

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7293
fax (09) 8868 7298
Hakemiseen liittyvät yhteydenotot: hakijapalvelut@laurea.fi

Asiakaspalvelu

Puhelinpalvelu ma-to klo 10 - 12.
Suljettu 6.12.2022

Palvelemme opiskelijahakuun liittyvissä asioissa puhelimitse, sähköpostitse ja voit myös varata etäohjausajan Teams tapaamiseen. Teams ajanvarauksia voi tehdä ma -to klo 12:45 - 15:00 väliselle ajalle -> linkki ajanvaraukseen. Vahvistamme varatun ajan erikseen sähköpostilla. Toimistomme sijaitsee Tikkurilan kampuksella opintotoimiston yhteydessä. 

Mikäli asiasi koskee Avoimen AMK opintoja tai polkuopintoja, olethan yhteydessä Avoimen AMK:n toimijoihin. 

Toimintojen yhteyshenkilöt

  • Aulapalvelut kampuksilla 

    Hyvinkään kampus
    Korkeakouluisäntä Mika Heslin ja Jani Kolu
    isannat.hyvinkaa@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7702

    Leppävaaran kampus
    Korkeakouluisännät Nadim Alfa, Kenneth Ehrstedt ja  Eerik Tanskanen
    isannat.leppavaara@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7402

    Lohjan kampus
    Korkeakouluisäntä Rafael Laakso ja Marika Vainio                           
    isannat.lohja@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7888

    Otaniemen kampus
    Korkeakouluisännät Henry Heike ja Päivi Nikkari
    isannat.otaniemi@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7502

    Porvoon campus
    porvooinfo@haaga-helia.fi
    Puh. 040 488 7444 tai opintotoimisto (09) 8868 7600
     
    Tikkurila​n kampus
    Korkeakouluisännät Tommi Alihaanperä ja Jukka Ylönen sekä
    Korkeakouluemäntä Katja Sandén
    isannat.tikkurila@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7304

  • Avoin ammattikorkeakoulu 

    Sähköposti: avoinamk@laurea.fi
    Pyrimme vastaamaan viesteihin kolmen arkipäivän sisällä

    Ylemmän AMK:n polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Eeva Lassila (eeva.lassila@laurea.fi)

    Ylemmän AMK:n TKI-polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Taina Vuorela (taina.vuorela@laurea.fi)

    Avoimen ammattikorkeakoulun toiseen asteen väyläopintoihin liittyviin kysymyksiin saat vastauksen sähköpostiosoitteesta vaylaopinnot@laurea.fi

  • Hankinnat  

    Irma Kiiskinen, palvelusuunnittelija
    puh. (09) 8868 7211
    irma.kiiskinen@laurea.fi

     

    Lisätietoja hankinnoista ja tarjouskilpailuista

  • HR-palvelut 

    Yleiset yhteydenotot sähköpostitse osoitteeseen hr@laurea.fi

    Tiina Päivärinne, henkilöstö- ja kansainvälisten asioiden johtaja
    puh. 040 725 9588
    tiina.paivarinne@laurea.fi

  • Koulutusten vastuuhenkilöt 

    Fysioterapiakoulutus
    Kehittämispäällikkö Helena Launiainen
    puh. 050 473 1637
    helena.launiainen@laurea.fi

    Kauneudenhoitoala, estenomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Johanna Lahti
    puh.(09) 8868 7911
    johanna.lahti@laurea.fi

    Liiketalouden koulutus
    Kehittämispäällikkö Ilkka Kurkela
    puh. 040 651 4689
    ilkka.kurkela@laurea.fi

    Restonomikoulutus

    Kehittämispäällikkö Teemu Sirainen

    puh. +358407395771

    teemu.sirainen@laurea.fi

     

    Rikosseuraamusala ja sosionomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Anu Lindström
    puh. (09) 8868 7771
    anu.lindstrom@laurea.fi

    Sairaanhoitaja
    Kehittämispäällikkö Heli Karjalainen
    puh. (09) 8868 7043 
    heli.karjalainen@laurea.fi

    Sosionomikoulutus ja rikosseuraamusala
    Kehittämispäällikkö Anu Lindström
    anu.lindstrom@laurea.fi

    Terveydenhoitajakoulutus
    Kehittämispäällikkö Tarja Rounamo
    puh. 050 4765353
    tarja.rounamo@laurea.fi

    Tietojenkäsittelyn koulutus
    Kehittämispäällikkö Tanja Johansson
    puh. 0407104 392
    Tanja.Johansson@laurea.fi

    Turvallisuusala
    Kehittämispäällikkö Juha Kurenmaa
    juha.kurenmaa@laurea.fi

    YAMK-koulutukset
    Kehittämispäällikkö Jani Merikivi
    puh. 050 462 9759
    jani.merikivi@laurea.fi

  • Koulutuksen ohjaus ja kehittäminen 

    Jaana Ignatius
    Johtaja, koulutusprosessi ja laadunhallinta
    (09) 8868 7468
    Jaana.Ignatius@laurea.fi

    Pauliina Nurkka
    Johtaja, ohjaus ja opiskeluhyvinvointi
    (09) 8868 7885
    Pauliina.Nurkka@laurea.fi

    Outi Perhiö
    Johtaja, jatkuva oppiminen
    (09) 8868 7041
    outi.perhio@laurea.fi

    Antti Sekki
    Opiskelijayrittäjyys
    (09) 8868 7831
    antti.sekki@laurea.fi

     

  • Markkinointi, viestintä, yhteiskuntasuhteet ja turvallisuus 

    Johtaja
    Teemu Ylikoski
    puh. 040 555 3564
    teemu.ylikoski@laurea.fi

    Markkinointipäällikkö
    Sanni Tanskanen 
    puh. 046 856 7272
    sanni.tanskanen@laurea.fi

    Verkkoviestintäpäällikkö, verkkopalvelut
    Mervi Burton
    puh. 0400 951176
    mervi.burton@laurea.fi

    Turvallisuuspäällikkö
    Toni Järvenpää
    puh. 050 309 4587
    toni.jarvenpaa@laurea.fi

     



     

  • Opintopäälliköt 

    Ota yhteyttä opintopäällikköön seuraavissa asioissa:

    - Opinto-oikeuteen liittyvät erityiskysymykset ja päätökset
    - hyväksilukuun liittyvä ohjeistus ja päätökset
    - opintojen ohjauksen erityiskysymykset

     
    Satu Kaunio, Hyvinkää, Lohja, Porvoo
    satu.kaunio@laurea.fi
    046 8567928
     
    Mari Koski, Leppävaara
    mari.koski@laurea.fi
    040 1620189
     
    Marjo Pääskyvuori, Leppävaara
    marjo.paaskyvuori@laurea.fi
    046 856 7884
     
    Tanja Merentaivo, Tikkurila
    tanja.merentaivo@laurea.fi
    0400 114476

    Eija Mäkelä, Tikkurila ja Porvoo
    eija.makela@laurea.fi
    040 5279862

    Riikka Mulder, englanninkieliset koulutukset Tikkurilassa
    riikka.mulder@laurea.fi

    Hanna Naarmala, Otaniemi ja verkkokampus
    hanna.naarmala@laurea.fi
    050 4628997

    Eeva-Liisa Pastinen, YAMK-koulutukset
    eeva-liisa.pastinen@laurea.fi
    050 539 3298

  • Opintotoimistot 

    Opintopalveluiden päällikkö

    Kaisa Huhti

    Sähköposti: kaisa.huhti@laurea.fi

     

    Tarkemmat yhteystiedot ja aukioloajat

    Otaniemi
    Puh. 09 8868 7500
    Sähköposti: otaniemi.info@laurea.fi

    Tikkurila
    Puh. 09 8868 7300
    sähköposti: tikkurila.info@laurea.fi

    Porvoo
    Puh. 09 8868 7600 tai 0400 407755
    Sähköposti: porvoo.info@laurea.fi

    Lohja
    Puh. 09 8868 7800
    Sähköposti: lohja.info@laurea.fi

    Leppävaara
    Puh. 09 8868 7400
    Sähköposti:  leppavaara.info@laurea.fi

    Hyvinkää
    Puh. 09 8868 7700
    Sähköposti: hyvinkaa.info@laurea.fi

  • Rehtorit 

    Jouni Koski, rehtori ja toimitusjohtaja
    puh. (09) 8868 7660
    jouni.koski@laurea.fi

    Kimmo Hannonen, vararehtori
    Tukipalvelut
    (09) 8868 7219
    kimmo.hannonen@laurea.fi

    Katri Ojasalo, vararehtori
    Opetus
    (09) 8868 7456
    katri.ojasalo@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, vararehtori
    TKI
    050 408 5951
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

    Tarja Ylisirniö, rehtorin assistentti
    puh. 050 462 7298
    tarja.ylisirnio@laurea.fi

  • ServiceDesk - IT-tuki 

    ServiceDesk auttaa kaikissa tietoteknisissä ongelmissa

     

    Puhelinnumero: 09 8868 7112

    Sähköposti: servicedesk@laurea.fi

    Portaali: https://servicedesk.laurea.fi (vaatii kirjautumisen Laurean tunnuksilla)

  • Tieto- ja julkaisupalvelut 

    Hanna Lahtinen
    Johtaja, Korkeakoulun tieto- ja julkaisupalvelut
    puh. 09 8868 7406
    hanna.lahtinen@laurea.fi

    Henkilöstön sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@laurea.fi

    Johtajan varahenkilö
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Julkaisutoiminta
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Tiedonhakupalvelu Finna, kirjastojärjestelmä KOHA
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija

    Opinnäytetyöt verkossa Theseus-julkaisuarkisto
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija

    Tiedonhallinnan lehtori
    Monika Cseh, lehtori

    Kirjaston www-sivut ja intrat
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Kirjaston Facebook-sivut
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Laurea-kirjaston henkilöstö
    Kirsi Haanila, tietoasiantuntija
    Minna Heikkilä, tietopalveluneuvoja
    Aino Helariutta, tietoasiantuntija
    Riitta Ikonen, tietoasiantuntija
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Hanna Lahtinen, johtaja
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Mirva Moilanen, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Päivi Mäkisalo, tietoasiantuntija
    Asta Ojala, tietopalveluneuvoja
    Kaisa Puttonen, tietoasiantuntija
    Merja Rikala, tietopalveluneuvoja
    Saija Rudvin, tietopalveluneuvoja
    Sinikka Virtanen, tietoasiantuntija

  • Tietohallinto 

    Tietohallintojohtaja
    Kimmo Pettinen
    kimmo.pettinen@laurea.fi
    0400767574

  • Tutkimus- ja kehitystoiminta 

    Sanna Juvonen, Kehittämispäällikkö, TKI-tiimi
    Puh. 040 541 3312
    sanna.juvonen@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, TKI-vararehtori, liiketoiminta
    Puh. 050 408 5951
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

Laurean kampukset

Otaniemi

Metsänpojankuja 3, 02130 Espoo 

Aukioloajat:

Poikkeusaika: kampus sulkeutuu 1.11.2022 klo 15.45

Pääovet avoinna ma-to klo 7.30-18.45 ja pe 7.30-15.45

Korkeakouluisännät/INFO

Aulapalvelut ma-to klo 7.30-19.00 ja pe 7.30-16.00

(09) 8868 7502 ja 040-752 6484
isannat.otaniemi@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7500
otaniemi.info@laurea.fi

 

Lisää Otaniemen kampuksesta
Otaniemen kampus.

Tikkurila

Ratatie 22, 01300 Vantaa

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma - to 7.30 - 18.45 ja pe 7.30 - 16.00

Korkeakouluisännät/INFO

Aulapalvelut ma-to 7.30 - 19.00 ja pe 7.30 - 16.00

Puh  (09) 8868 7304 ja 0400 142 657
isannat.tikkurila@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7300
tikkurila.info@laurea.fi

Lisää Tikkurilan kampuksesta
Tikkurilan kampus.

Leppävaara

Vanha Maantie 9, 02650 Espoo

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma- pe 7.30 - 19.00

Korkeakouluisännät/INFO

Aulapalvelut  7.30 - 20.00

(09) 8868 7402
isannat.leppavaara@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7400
leppavaara.info@laurea.fi

Lisää Leppävaaran kampuksesta
Leppävaaran kampus.

Hyvinkää

Uudenmaankatu 22, 05800 Hyvinkää

Aukiolo

Pääovi avoinna ma - pe 7.45 - 17.45
Helenenkadun ovi ma - pe: 7.45 - 16.00

Korkeakouluisännät/INFO

Aulapalvelut ma-pe 8.00 - 18.00
Puh. (09) 8868 7702
isannat.hyvinkaa@laurea.fi

Opintotoimisto
Puh. (09) 8868 7700
hyvinkaa.info@laurea.fi

Lisää Hyvinkään kampuksesta
Hyvinkään kampus.

Lohja

Vihdinkatu 1, 08100 Lohja

Aukioloajat

Pääovi avoinna ma - pe 7.45 - 17.45

Korkeakouluisännät/INFO

Aulapalvelut ma-pe 7.30 - 18.00

(09) 8868 7888
isannat.lohja@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7800
lohja.info@laurea.fi

Lisää Lohjan kampuksesta

Porvoo

Taidetehtaankatu 1, 06100 Porvoo

Aukioloajat
ma-ti klo 07.30 - 20.00
ke-pe klo 07.30 - 18.00

Joulun aukioloajat
19.12.2022 klo 07.30-16.00
20.12.2022-06.01.2023 kampus suljettu
09.01.2023 normaalit aukioloajat

Kampuksen INFO
040 4887444
porvooinfo@haaga-helia.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7600
porvoo.info@laurea.fi


Lisää Porvoon kampuksesta
Porvoon kampus.

Laskutustiedot

Verkkolaskuosoite:

OVT-tunnus 003710462161
Operaattori Basware Oyj
Välittäjän tunnus BAWCFI22

Yritystunnukset:

Y-tunnus 1046216-1
VAT FI10462161

Laurea-ammattikorkeakoulu Oy
Talouspalvelut
Ratatie 22
01300 Vantaa
Sähköposti: talouspalvelut(at)laurea.fi