Siirry sisältöön

Yhteystiedot

Yleiset yhteystiedot

Laurea-ammattikorkeakoulu

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7150

Yleinen viranomaisviestintä: rehtorintoimisto@laurea.fi

Huom! Opintoihin liittyvissä asioissa olethan yhteydessä kampusten opintotoimistoihin. Hakemiseen liittyvät tiedustelut osoitetaan hakijapalvelut@laurea.fi

Voit ilmoittaa avoimesta työharjoittelupaikasta tai opinnäytetyöaiheesta tästä.

Laurea Hakijapalvelut

Ratatie 22
01300 Vantaa
Puh. (09) 8868 7293
fax (09) 8868 7298
Hakemiseen liittyvät yhteydenotot: hakijapalvelut@laurea.fi

Asiakaspalvelu

Puhelin ma-to klo 10 - 12. Puhelinpalvelu on kiinni valintakoeviikon aikana 30.5.-2.6.

Hakijapalveluiden asiakaspalvelupiste on auki ajanvarauksella. Ole yhteydessä meihin sähköpostitse tai puhelimitse mielellään 1-2 arkipäivää ennen toivomaasi ajankohtaa. Varaamme pääsääntöisesti aikoja tiistaisin-torstaisin klo 10-14 väliselle ajalle ja vahvistamme varatun ajan sähköpostilla. Toimistomme sijaitsee Tikkurilan kampuksella opintotoimiston yhteydessä. Tule paikalle vain terveenä, mikäli sinulla on koronaan viittaavia oireita, hoidathan asiat puhelimen ja sähköpostin kautta.

Poikkeuksellisen tilanteen vuoksi toivomme yhteydenotot ensisijaisesti sähköpostitse. Voit tehdä ajanvarauksen myös täällä.

Toimintojen yhteyshenkilöt

  • Aulapalvelut kampuksilla 

    Hyvinkään kampus
    Korkeakouluisäntä Mika Heslin
    isannat.hyvinkaa@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7702

    Leppävaaran kampus
    Korkeakouluisännät Nadim Alfa, Kenneth Ehrstedt ja  Eerik Tanskanen
    isannat.leppavaara@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7402

    Lohjan kampus
    Korkeakouluisäntä Rafael Laakso                           
    isannat.lohja@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7888

    Otaniemen kampus
    Korkeakouluisännät Henry Heike ja Teemu Rytkönen
    isannat.otaniemi@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7502

    Porvoon campus
    porvooinfo@haaga-helia.fi
    Puh. 040 488 7444 tai opintotoimisto (09) 8868 7600
     
    Tikkurila​n kampus
    Korkeakouluisännät Tommi Alihaanperä ja Jukka Ylönen sekä
    Korkeakouluemäntä Katja Sandén
    isannat.tikkurila@laurea.fi
    Puh. (09) 8868 7304

  • Avoin ammattikorkeakoulu 

    Sähköposti: avoinamk@laurea.fi
    Pyrimme vastaamaan viesteihin kolmen arkipäivän sisällä

    Ylemmän AMK:n polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Eeva Lassila (eeva.lassila@laurea.fi)

    Ylemmän AMK:n TKI-polkuopintoihin liittyviin kysymyksiin vastaa Taina Vuorela (taina.vuorela@laurea.fi)

    Avoimen ammattikorkeakoulun toiseen asteen väyläopintoihin liittyviin kysymyksiin saat vastauksen sähköpostiosoitteesta vaylaopinnot@laurea.fi

  • Hankinnat  

    Irma Kiiskinen, palvelusuunnittelija
    puh. (09) 8868 7211
    irma.kiiskinen@laurea.fi

     

    Lisätietoja hankinnoista ja tarjouskilpailuista

  • HR-palvelut 

    Yleiset yhteydenotot sähköpostitse osoitteeseen hr@laurea.fi

    Tiina Päivärinne, henkilöstöjohtaja
    puh. 040 725 9588
    tiina.paivarinne@laurea.fi

  • Koulutusten vastuuhenkilöt 

    Fysioterapia
    Kehittämispäällikkö Helena Launiainen
    puh. 050 473 1637
    helena.launiainen@laurea.fi

    Kauneudenhoitoala, estenomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Johanna Lahti
    puh.(09) 8868 7911
    johanna.lahti@laurea.fi

    Liiketalous
    Kehittämispäällikkö Ilkka Kurkela
    puh. 040 651 4689
    ilkka.kurkela@laurea.fi

    Palveluliiketoiminta
    Kehittämispäällikkö Katri Korelin
    puh. (09) 8868 7943
    katri.korelin@laurea.fi

    Rikosseuraamusala ja sosionomikoulutus
    Kehittämispäällikkö Anu Lindström
    puh. (09) 8868 7771
    anu.lindstrom@laurea.fi

    Sairaanhoitaja
    Kehittämispäällikkö Mikko Harju
    puh. 050 467 8807
    mikko.harju@laurea.fi

    Terveydenhoitaja
    Kehittämispäällikkö Tarja Rounamo
    tarja.rounamo@laurea.fi
    0504765353

    Tietojenkäsittely
    Kehittämispäällikkö Niina Holmstedt
    puh. 040 216 2250
    niina.holmstedt@laurea.fi

    YAMK-koulutukset
    Kehittämispäällikkö Johanna Aalto
    puh. 050 587 9788
    johanna.aalto@laurea.fi

     

  • Koulutuksen ohjaus ja kehittäminen 

    Jaana Ignatius
    Johtaja, koulutusprosessi ja laadunhallinta
    (09) 8868 7468
    Jaana.Ignatius@laurea.fi

    Pauliina Nurkka
    Johtaja, ohjaus ja opiskeluhyvinvointi
    (09) 8868 7885
    Pauliina.Nurkka@laurea.fi

    Outi Perhiö
    Johtaja, jatkuva oppiminen
    (09) 8868 7041
    outi.perhio@laurea.fi

    Antti Sekki
    Opiskelijayrittäjyys
    (09) 8868 7831
    antti.sekki@laurea.fi

     

  • Markkinointi, viestintä ja yhteiskuntasuhteet 

    Markkinointi- ja yhteiskuntasuhdejohtaja
    Teemu Ylikoski
    puh. 040 555 3564
    teemu.ylikoski@laurea.fi

    Kehittämispäällikkö, ulkoinen viestintä ja mediasuhteet
    Sanni Tanskanen (vanhempainvapaalla)
    puh. 046 856 7272
    sanni.tanskanen@laurea.fi

    Markkinointipäällikkö, opiskelijamarkkinointi
    Juha Niemi
    puh. 040 630 3940
    juha.niemi@laurea.fi

    Verkkoviestintäpäällikkö, verkkopalvelut
    Mervi Burton
    puh. 0400 951176
    mervi.burton@laurea.fi

  • Opintopäälliköt 

    Ota yhteyttä opintopäällikköön seuraavissa asioissa:

    - Opinto-oikeuteen liittyvät erityiskysymykset ja päätökset
    - hyväksilukuun liittyvä ohjeistus ja päätökset
    - opintojen ohjauksen erityiskysymykset

     
    Satu Kaunio, Hyvinkää, Lohja, Porvoo
    satu.kaunio@laurea.fi
    046 8567928
     
    Mari Koski, Leppävaara
    mari.koski@laurea.fi
    040 1620189
     
    Marjo Pääskyvuori, Leppävaara
    marjo.paaskyvuori@laurea.fi
    046 856 7884
     
    Tanja Tamminen, Tikkurila
    tanja.tamminen@laurea.fi
    0400 114476

    Eija Mäkelä, Tikkurila
    eija.makela@laurea.fi
    040 5279862

    Hanna Naarmala, Otaniemi
    hanna.naarmala@laurea.fi
    050 4628997

    Eeva-Liisa Pastinen, YAMK-koulutukset
    eeva-liisa.pastinen@laurea.fi
    050 539 3298

  • Opintotoimistot 

    Tarkemmat yhteystiedot ja aukioloajat

    Otaniemi
    Puh. 09 8868 7500
    Sähköposti: otaniemi.info@laurea.fi

    Tikkurila
    Puh. 09 8868 7300
    sähköposti: tikkurila.info@laurea.fi

    Porvoo
    Puh. 09 8868 7600 tai 0400 407755
    Sähköposti: porvoo.info@laurea.fi

    Lohja
    Puh. 09 8868 7800
    Sähköposti: lohja.info@laurea.fi

    Leppävaara
    Puh. 09 8868 7400
    Sähköposti:  leppavaara.info@laurea.fi

    Hyvinkää
    Puh. 09 8868 7700
    Sähköposti: hyvinkaa.info@laurea.fi

  • Rehtorit 

    Jouni Koski, rehtori ja toimitusjohtaja
    puh. (09) 8868 7660
    jouni.koski@laurea.fi

    Kimmo Hannonen, vararehtori
    Tukipalvelut
    (09) 8868 7219
    kimmo.hannonen@laurea.fi

    Katri Ojasalo, vararehtori
    Opetus
    (09) 8868 7456
    katri.ojasalo@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, vararehtori
    TKI
    050 408 5951
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

    Tarja Ylisirniö, rehtorin assistentti
    puh. 050 462 7298
    tarja.ylisirnio@laurea.fi

  • ServiceDesk - IT-tuki 

    ServiceDesk auttaa kaikissa tietoteknisissä ongelmissa

     

    Puhelinnumero: 09 8868 7112

    Sähköposti: servicedesk@laurea.fi

    Portaali: https://servicedesk.laurea.fi (vaatii kirjautumisen Laurean tunnuksilla)

  • Tieto- ja julkaisupalvelut 

    Hanna Lahtinen
    Johtaja, Korkeakoulun tieto- ja julkaisupalvelut
    puh. 09 8868 7406
    hanna.lahtinen@laurea.fi

    Henkilöstön sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@laurea.fi

    Johtajan varahenkilö
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Julkaisutoiminta
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Tiedonhakupalvelu Finna, kirjastojärjestelmä KOHA
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija

    Opinnäytetyöt verkossa Theseus-julkaisuarkisto
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija

    Tiedonhallinnan lehtori
    Monika Cseh, lehtori

    Kirjaston www-sivut ja intrat
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Kirjaston Facebook-sivut
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut

    Laurea-kirjaston henkilöstö
    Kirsi Haanila, tietoasiantuntija
    Minna Heikkilä, tietopalveluneuvoja
    Aino Helariutta, tietoasiantuntija
    Riitta Ikonen, tietoasiantuntija
    Hannu Jokiranta, tietoasiantuntija
    Anna Laakkonen, tietoasiantuntija
    Hanna Lahtinen, johtaja
    Minna Marjamaa, tietoasiantuntija
    Maija Merimaa, suunnittelija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Mirva Moilanen, tietoasiantuntija
    Noora Montonen, asiantuntija, tieto- ja julkaisupalvelut
    Päivi Mäkisalo, tietoasiantuntija
    Asta Ojala, tietopalveluneuvoja
    Kaisa Puttonen, tietoasiantuntija
    Merja Rikala, tietopalveluneuvoja
    Saija Rudvin, tietopalveluneuvoja
    Sinikka Virtanen, tietoasiantuntija

  • Tietohallinto 

    Tietohallintojohtaja
    Kimmo Pettinen
    kimmo.pettinen@laurea.fi
    0400767574

  • Tutkimus- ja kehitystoiminta 

    Sanna Juvonen, Kehittämispäällikkö, TKI-tiimi
    Puh. 040 541 3312
    sanna.juvonen@laurea.fi

    Mari Vuolteenaho, TKI-vararehtori, liiketoiminta
    Puh. 050 408 5951
    mari.vuolteenaho@laurea.fi

Laurean kampukset

Otaniemi

Metsänpojankuja 3, 02130 Espoo 

Aukioloajat:

Kesä 2022: Avoinna: 13.6. – 26.6. sekä 1.8.-14.8. klo 8-16

 

Suljettu: 27.6. – 31.7.

Pääovet avoinna ma-to 7.30 - 18.45 ja pe 7.30 - 15.45

Korkeakouluisännät/INFO

Kesä 2022: Suljettu: 27.6. – 31.7.

Aulapalvelut ma-to 8.00 - 19.00 ja pe 8.00 - 16.00

(09) 8868 7502 ja 040-752 6484
isannat.otaniemi@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7500
otaniemi.info@laurea.fi

 

Lisää Otaniemen kampuksesta
Otaniemen kampus.

Tikkurila

Ratatie 22, 01300 Vantaa

Aukioloajat

Kesä 2022: Avoinna: 22.6. – 14.8. klo 8-16

 

Pääovi avoinna ma - to 7.30 - 18.45 ja pe 7.30 - 16.00

Korkeakouluisännät/INFO

KEsä 2022: Avoinna: 22.6. – 14.8. klo 8-16

 

Aulapalvelut ma-to 7.30 - 19.00 ja pe 7.30 - 16.00

Puh  (09) 8868 7304 ja 0400 142 657
isannat.tikkurila@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7300
tikkurila.info@laurea.fi

Lisää Tikkurilan kampuksesta
Tikkurilan kampus.

Leppävaara

Vanha Maantie 9, 02650 Espoo

Aukioloajat

Kesä 2022: Avoinna: 21.6. – 17.7. sekä 1.8.-14.8. klo 8-16

 

Suljettu: 18.7. – 31.7.

Pääovi avoinna ma- pe 7.30 - 19.00

Korkeakouluisännät/INFO

Kesä 2022: Suljettu: 18.7. – 31.7.

Aulapalvelut  7.30 - 20.00

(09) 8868 7402
isannat.leppavaara@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7400
leppavaara.info@laurea.fi

Lisää Leppävaaran kampuksesta
Leppävaaran kampus.

Hyvinkää

Uudenmaankatu 22, 05800 Hyvinkää

Aukioloajat

Kesä 2022: Avoinna: 6.6. – 26.6. sekä 25.7.-14.8. klo 8-16

 

 

Suljettu: 27.6.-24.7.

Pääovi avoinna ma - pe 7.45 - 16.00
Helenenkadun ovi ma - pe: 7.45 - 16.00

Korkeakouluisännät/INFO

Kesä 2022: Suljettu: 27.6.-24.7.

Aulapalvelut ma-pe 7:30 - 16.00
Puh. (09) 8868 7702
isannat.hyvinkaa@laurea.fi

Opintotoimisto
Puh. (09) 8868 7700
hyvinkaa.info@laurea.fi

Lisää Hyvinkään kampuksesta
Hyvinkään kampus.

Lohja

Vihdinkatu 1, 08100 Lohja

Aukioloajat

Kesä 2022: Avoinna: 8.6. – 26.6. ja 4.8.-24.8. klo 10-16, Suljettu: 27.6. – 3.8.

Pääovi avoinna ma - pe 8.00 - 18.00

Korkeakouluisännät/INFO

Kesä 2022: Suljettu: 27.6. – 3.8.

Aulapalvelut ma-pe 7.30 - 18.00

(09) 8868 7888
isannat.lohja@laurea.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7800
lohja.info@laurea.fi

Lisää Lohjan kampuksesta

Porvoo

Taidetehtaankatu 1, 06100 Porvoo

Aukioloajat
ma-ti  klo 07.30 - 20.00
ke-pe klo 07.30 - 18.00

Kesän 2022 aukioloajat
06.-07.06. klo 08.00-16.00
08.-17.06. klo 08.00-15.00 (paitsi 09.06. klo 18.00 asti Laurean uusintatentin vuoksi)
20.06.-05.08. kampus on suljettu
08.08.-12.08. klo 08.00-15.00
15.08. alkaen normaalit aukioloajat

Kampuksen INFO
040 4887444
porvooinfo@haaga-helia.fi

Opintotoimisto
(09) 8868 7600
porvoo.info@laurea.fi


Lisää Porvoon kampuksesta
Porvoon kampus.

Laskutustiedot

Verkkolaskuosoite:

OVT-tunnus 003710462161
Operaattori Basware Oyj
Välittäjän tunnus BAWCFI22

Yritystunnukset:

Y-tunnus 1046216-1
VAT FI10462161

Laurea-ammattikorkeakoulu Oy
Talouspalvelut
Ratatie 22
01300 Vantaa
Sähköposti: talouspalvelut(at)laurea.fi