Siirry sisältöön

LuomuOPE – lisää luo­muo­saa­mis­ta ruo­ka­ket­jun kou­lu­tuk­siin

Valtakunnallisessa LuomuOPE-hankkeessa parannetaan ruokaketjun opettajien luomusaamista, kasvatetaan luomuopetuksen määrää ja laatua sekä edistetään verkostoitumista.

  • Toteutusaika:1.1.2025 - 31.8.2027
  • Rahoittaja:Maa- ja metsätalousministeriö
  • Tutkimusohjelma:Palveluliiketoiminta ja kiertotalous
  • Projektityyppi:Kansallinen TK
  • Teemat:Pedagogiikka ja yhteiskehittäminen
  • Projektipäällikkö:Petri Vähäkangas

LUOMUOPE – lisää luomuosaamista ruokaketjun koulutuksiin on valtakunnallinen koulutus- ja kehittämishanke, jonka pitkän tähtäimen tavoitteena on kasvattaa ruokaketjun osaajien koulutuksissa luomuopetuksen määrää ja laatua. Hankkeella edistetään luomun merkitystä ja kasvua Suomessa. Luomun vahvuuksien ymmärtäminen auttaa kehittämään uusia innovaatioita ja tuotekehitystä, edistämään luomun vientiä ja ruokaan liittyviä kansainvälisiä liiketoimintamahdollisuuksia. Syvällisempi luomuosaaminen vahvistaa luomun imagoa ja arvoa sertifioituna järjestelmänä ja osana kestävää ruuantuotantoa.

Hankkeessa vastataan Luomuopetuksen nykytila ja kehittämistarpeet (LUKOKE) -selvityshankkeessa esille tulleeseen koulutus- ja kehittämistarpeeseen. Kehitystyö tapahtuu kokoamalla yhteen ruokaketjuun kytkeytyvien koulutusten koulutusalojen välisiä ja sisäisiäverkostoja, järjestämällä opettajien täydennyskoulutusta sekä kartoittamalla ja kehittämällä olemassa olevia ja uusia oppimateriaaleja. Koulutustuotantoa varten tehdään myös katsaus kansainvälisiin koulutustuotteisiin ja oppimateriaaleihin.

Verkostotyön ja koulutusten kautta saadaan yhteistä ymmärrystä ruokaketjun toiminnasta ja luomun merkityksestä sen osana. Yhdessä koulutuksen ja konsultoinnin kautta tuetaan opetussuunnitelmien kehittämistyötä siten, että jatkossa jokainen ruokaketjun opiskelija saisi perustiedot luomusta. Opettajat saavat tukea ja käytännön työvälineitä oman opetuksen kehittämiseen ja luomun integroimiseksi omaan opetukseen. Hankkeessa tuotetut oppimateriaalit tallennetaan kansalliseen materiaalipankkiin avoimesti kaikkien saataville. Kehitettyjen uusien sisältöjen, koulutustuotteiden ja opintopolkujen myötä opiskelijoiden mahdollisuudet erikoistua luomuun kasvavat. Luomuun liittyvän tutkimustoiminnan tarpeita varten kartoitetaan erilaiset oppimis- ja toimintaympäristöt, joita voidaan tulevaisuudessa hyödyntää luomututkimuksen tukena.
LUOMUOPE-hankkeen toteuttavat Hämeen ammattikorkeakoulu Oy (HAMK), Helsingin yliopisto (HY) ja Laurea ammattikorkeakoulu (Laurea). Hankkeen tarjoamien koulutusten kohderyhminä ovat ammatillisen toisen asteen, ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen opettajat. Hanke toteuttaa Luomu 2.0 -ohjelman tavoitteita ja on osa ohjelman toimenpidesuunnitelmaa. Hankkeessa tehdään tiivistä yhteistyötä maa- ja metsätalousministeriön, Ruokaviraston, Opetushallituksen, alan neuvontajärjestöjen sekä AgriHubi- ja oppilaitosverkostojen kanssa.

Linkki hankkeen nettisivuille tässä

Yh­teys­hen­ki­lö: